Prowadzenie działalności gospodarczej w dobie koronawirusa
Koronawirus zmienił sytuację gospodarczo-społeczną na całym świecie. 20 marca mija rok od wprowadzenia w Polsce stanu epidemii. Kolejne obostrzenia, zakazy i nakazy w istotny sposób wpłynęły na warunki funkcjonowania wielu firm. W okresie epidemii wprowadzono w Polsce szereg instrumentów, których zadaniem jest wsparcie działalności gospodarczej i miejsc pracy w przedsiębiorstwach. Nie wdając się w ocenę zaproponowanych rozwiązań, warto przyjrzeć się aktualnym sposobom pomocy ze strony państwa.
Tarcze antykryzysowe – wsparcie dla przedsiębiorców
Tarcza antykryzysowa to program rozwiązań wprowadzanych sukcesywnie przez polski rząd w celu wsparcia gospodarki, przedsiębiorstw i osób zatrudnionych. 1 kwietnia 2020 roku weszły w życie rozwiązania pierwszej tarczy, a do chwili obecnej zaproponowano siedem pakietów.
Pomoc przewidzianą w tarczach antykryzysowych podzielić można na kilka zasadniczych grup:
- Dofinansowanie wynagrodzeń – dopłaty do wynagrodzeń pracowników, w tym zleceniobiorców, objętych przestojem ekonomicznym lub obniżonym wymiarem czasu można uzyskać w ramach dofinansowania z Wojewódzkiego Urzędu Pracy – Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Ponadto w ramach Tarczy 6.0 i 7.0 istnieje możliwość dofinansowania wynagrodzeń pracowników ze wskazanych branż, według przeważającego PKD prowadzonej działalności. Starosta, w ramach dofinansowania z Funduszu Pracy, może zaś udzielić wsparcia mikro, małym oraz średnim przedsiębiorcom.
- Dotacje i pożyczki – w ramach tego wsparcia można się ubiegać o dofinansowanie części kosztów prowadzenia działałności, w przypadku spadku obrotów gospodarczych w następstwie wystąpienia koronawirusa. Możliwe jest także uzyskanie jednorazowej pożyczki z Funduszu Pracy na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Wprowadzona ostatnio Tarcza 7.0 daje zaś prawo do ubiegania się o jednorazową dotację przedsiębiorstw, które prowadzą działalność w ramach określonego w Tarczy PKD.
- Świadczenia postojowe – to świadczenia, które można uzyskać z ZUS, prowadząc działalność gospodarczą lub wykonując umowy cywilnoprawne. Warunkiem jest przestój w prowadzonych działaniach, który jest efektem epidemii.
- Zwolnienie z obowiązku opłacania składek;
- Subwencja finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju.
Wszystkie wskazane rodzaje wsparcia uzyskać można przy spełnieniu określonych w poszczególnych Tarczach antykryzysowych warunków, po uprzednim złożeniu wniosku.
Zwolnienie z obowiązku opłacania składek a pozostałe ulgi ZUS
W ramach zmniejszenia obciążeń i dla zachowania płynności finansowej ze strony ZUS można uzyskać zwolnienie ze składek. Dotyczy ono wszystkich przewidzianych składek, przy jednoczesnym zachowaniu prawa do świadczeń zdrowotnych i z ubezpieczeń społecznych. Dla uzyskania zwolnienia, konieczne jest złożenie stosownego wniosku. Rozwiązanie to przewidywały poszczególne Tarcze antykryzysowe, dopuszczając wniesienie wniosku przez wszystkich płatników lub, jak to ma miejsce w chwili obecnej, wyłącznie tych, prowadzących działalność gospodarczą według określonego PKD.
Od zwolnienia z obowiązku opłacania składek należy jednak odróżnić inne ulgi i umorzenia przewidziane przepisami prawa dla płatników składek ZUS. Warto podkreślić, że nie są one związane z sytuacja epidemiczną. Wśród przewidzianych rozwiązań na szczególną uwagę zasługuje:
- odroczenie terminu płatności składki – płatnik, który znajduje się w trudnej sytuacji finansowej, może wnioskować o odroczenie terminu płatności. Przy czym można ubiegać się o odroczenie wyłącznie składek bieżących lub przyszłych. Nowy termin opłacenia składek określa ZUS.
- rozłożenie spłaty zadłużenia na raty – jeżeli płatnik posiada zadłużenie z tytułu nieopłacania składek wobec ZUS, może złożyć wniosek o rozłożenie zadłużenia na raty. Co ważne, od następnego dnia po dniu wpłynięcia stosownego wniosku nie są naliczane odsetki z tytułu zadłużenia.
- umorzenie należności – płatnik, który posiada zadłużenie z tytułu nieopłacania składek, a jego sytuacja wskazuje, że mimo rozłożenia na raty nie będzie dysponował środkami na spłatę długu, może złożyć wniosek o umorzenie należności. Wniosek taki złożyć może także osoba, na którą przeniesiono odpowiedzialność za zobowiązania np. spadkobierca, a także małżonek i pełnomocnik dłużnika. ZUS przychyli się do wniosku jeśli stwierdzi całkowitą nieściągalność należności lub uzna, że sytuacja finansowa i rodzinna płatnika jest zła.
Powyżej omówione rozwiązania są zatem dodatkowym, poza instrumentami przewidzianymi w Tarczy, sposobem choć czasowego powstrzymania się od opłacania składek ZUS.