Blog

Odszkodowanie za wypadek przy pracy

Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego w ubiegłym roku zgłoszono 62 740 osób poszkodowanych w wypadkach przy pracy. Mimo że to niemal 25 proc. mniej niż w 2019 roku, wciąż jednak liczba ta jest ogromna. Osoba, która ulegnie wypadkowi przy pracy ma prawo do jednorazowego odszkodowania od ZUS, a także od pracodawcy. Konieczne jest jednak spełnienie kilku warunków określonych przez ustawodawcę.

 

Pojęcie wypadku przy pracy – związek z pracą i miejsce

Punktem wyjścia jest przede wszystkim określenie, czym jest wypadek przy pracy. Pojęcie to reguluje Ustawa o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych z 30 października 2002 roku. Zgodnie z art. 3 ustawy wypadek przy pracy to nagłe zdarzenie, które wywołane zostało przyczyną zewnętrzną i nastąpiło w związku z pracą. Jego skutkiem jest zaś uraz lub śmierć. Ustawodawca bardzo szczegółowo określił okoliczności, podczas których zdarzenie to musi zaistnieć, aby można było zakwalifikować je jako wypadek przy pracy.

 

Czym jest związek z pracą? Możemy mówić o nim wtedy, gdy pracownik wykonywał swoje zwykłe obowiązki lub polecenia przełożonego, nawet wtedy, gdy odbywało się to bez wyraźnego polecenia, ale na rzecz pracodawcy.

 

Bardzo ważne jest, że miejscem wypadku przy pracy nie musi być teren firmy. Do wypadku przy pracy może dojść również w trakcie:

  • podróży służbowej,
  • szkolenia w zakresie powszechnej samoobrony,
  • podczas wykonywania zadań, które zostały zlecone przez działające u pracodawcy związki zawodowe.

Należy też zauważyć, że wypadkiem przy pracy będzie nagłe zdarzenie, które nastąpiło w okresie ubezpieczenia wypadkowego, ale nie jest ściśle związane ze stosunkiem pracy. Chodzi tu wypadek podczas wykonywania czynności, których lista wymieniona jest w art. 3. ust. 3 ustawy.

 

Okoliczności wyłączające uzyskanie świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego

Ustawodawca wskazał także okoliczności, których zaistnienie powoduje, że ubezpieczony traci prawo do uzyskania świadczenia, nawet jeśli wypadek przy pracy miał miejsce. Chodzi tu o sytuację, gdy :

  • wyłączną przyczyną wypadku było udowodnione naruszenie przepisów dotyczących ochrony zdrowia lub życia, spowodowane przez pracownika umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa,
  • pracownik przyczynił się w znacznym stopniu do spowodowania wypadku i pozostawał w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków uderzających.

Jednorazowe odszkodowanie z ZUS

Jeżeli jako pracownik doznałeś stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu w wyniku wypadku przy pracy przysługuje ci jednorazowe odszkodowanie z ZUSu. Aby je otrzymać zobowiązany jesteś złożyć wniosek o przyznanie odszkodowania. Konieczne jest załączenie do niego zaświadczenia o stanie zdrowia oraz protokołu okoliczności i przyczyn wypadku lub karty wypadku.

 

O przyznaniu świadczenia decyduje ZUS. Wydaje on decyzję, w której określa czy i w jakiej wysokości przyznaje świadczenie. Jeśli nie zgadzasz się z decyzją ZUSu masz prawo do złożenia odwołania, w terminie miesiąca.

 

Odszkodowanie od pracodawcy

Jeżeli uległeś wypadkowi przy pracy masz także prawo do ubiegania się odszkodowania od pracodawcy. Jeżeli świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego nie zrekompensują wszystkich szkód, których doznałeś w wyniku wypadku przy pracy, możesz dochodzić roszczeń odszkodowawczych od pracodawcy na podstawie Kodeksu cywilnego. Należy jednak podkreślić, że odpowiedzialność pracodawcy ma charakter uzupełniający i możesz wystąpić z żądaniem względem niego dopiero wtedy, gdy uzyskałeś świadczenie z ZUSu.

 

Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego możesz ubiegać się o:

  • jednorazowe odszkodowanie, które obejmuje wszystkie koszty poniesione w związku z wypadkiem,
  • zadośćuczynienie pieniężne za doznaną krzywdę,
  • rentę, jeżeli utraciłeś całkowicie lub częściowo zdolność do pracy zarobkowej albo twoje potrzeby zwiększyły się lub widoki powodzenia na przyszłość uległy zmniejszeniu.

Pamiętaj jednak, że występując z roszczeniem względem pracodawcy zobowiązany jesteś udowodnić mu zaistnienie przesłanek odpowiedzialności cywilnej.