Obowiązek zgłaszania umów o dzieło do ZUS
Od 1 stycznia 2021 roku na przedsiębiorcach ciąży obowiązek zgłaszania do ZUS zawartych umów o dzieło. Przepisy przewidują jednak wyjątki, w odniesieniu do których zobowiązanie takie nie powstaje. Ustawodawca wskazał także na konsekwencje, jakie pociąga za sobą niewykonanie tego obowiązku.
Kogo dotyczy obowiązek zgłoszenia? Jakie informacje i w jakim terminie musisz je przekazać do ZUS? Sprawdź najważniejsze zasady zgłaszania umów o dzieło do ZUS.
Jakich umów o dzieło dotyczy obowiązek?
Co do zasady zobowiązany jesteś zawiadomić ZUS o każdej umowie o dzieło zawartej po dniu 1 stycznia 2021 roku. Wyjątek to:
- umowy o dzieło zawarte z pracownikiem,
- umowy o dzieło wykonywane na rzecz własnego pracodawcy, nawet jeśli zawarte zostały z innym podmiotem,
- umowy zawarte z osobą prowadzącą działalność gospodarczą, jeżeli przedmiot umowy wchodzi w zakres wykonywanej działalności.
Wątpliwości budzić mogą umowy o dzieło zawarte przed 1 stycznia 2021 roku, które obowiązują nadal po tym dniu. Wyraźnie podkreślić należy, że takie umowy o dzieło nie podlegają obowiązkowi zgłoszenia. Istotny jest bowiem nie tyle termin wykonania dzieła, co dzień zawarcia umowy.
W jakim terminie i jak dokonać zgłoszenia umowy o dzieło?
O zawarciu umowy o dzieło zobowiązany jesteś zawiadomić ZUS w ciągu 7 dni od dnia zawarcia umowy. Zgłoszenia dokonuje się za pośrednictwem formularza RUD tzw. zgłoszenie umowy o dzieło. Dokument ten można przekazać przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Dostępny jest on także w wersji do samodzielnego wypełnienia i wydruku. Należy go wówczas przekazać w wersji papierowej do ZUS.
Co istotne, dla każdego wykonawcy umowy o dzieło konieczne jest wypełnienie odrębnego formularza RUD, ale na jednym formularzu możesz zawrzeć informację o dziesięciu umowach z nim zawartych.
Konsekwencje braku zgłoszenia umowy o dzieło do ZUS
Niezgłoszenie umowy o dzieło zawartej po 1 stycznia 2021 roku pociąga za sobą określone w prawie konsekwencje. Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych przewiduje możliwość nałożenia kary grzywny za niewykonanie tego obowiązku. Przy czym ZUS nie nakłada kary samodzielnie, ale może wystąpić z wnioskiem o ukaranie do sądu i to sąd rozstrzyga o nałożeniu kary.
Jakie jest uzasadnienie wprowadzenia obowiązku zgłaszania umów o dzieło do ZUS?
W związku z wprowadzeniem obowiązku zgłaszania zawartych umów o dzieło do ZUS pojawiło się pytanie o cel takiej regulacji. W formularzu RUD należy bowiem poinformować ZUS jedynie o:
- danych zamawiającego dzieło,
- danych wykonawcy dzieła,
- liczbie zawartych umów z uwzględnieniem dat zawarcia i wykonania.
Jak czytamy w uzasadnieniu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wprowadzone rozwiązanie ma pozwolić skutecznie docierać z pomocą w ramach tarczy antykryzysowej. Dokładna analiza i określenie skali zawieranych umów o dzieło ma także służyć badaniu kierunków rozwoju przedsiębiorczości oraz pozwolić weryfikować realizację obowiązku ubezpieczeń społecznych. W założeniu nie chodzi zatem o kontrolę wynagrodzeń w związku z zawieranymi umowami o dzieło, czego niektórzy mogą się obawiać.