JAK WYBRAĆ KOMORNIKA?
Z tego artykułu dowiesz się:
· Do którego komornika złożyć wniosek egzekucyjny
· Kiedy wierzyciel ma prawo wyboru komornika
Co zrobić jeśli mimo wydanego wyroku czy uzyskania prawomocnego nakazu zapłaty dłużnik nadal nie chce zapłacić? Odpowiedź jest prosta. Zwrócić się o pomoc do Komornika. Poniżej dowiesz się jak wybrać odpowiedniego komornika.
Którego komornika wybrać ?
Najważniejsze co musisz wiedzieć zanim przystąpisz do wyboru to informacja, że Komonicy działają na obszarze swoich rewirów, które odpowiadają właściwości Sądów Rejonowych. Jest to taki obszar terytorialny, do którego komornik jest przypisany. W rewirze komorniczym działa zwykle kilku komorników sądowych. Wybór, do którego należy złożyć wniosek egzekucyjny, należy do Ciebie.
Rada!
Informacji dotyczących komorników możesz poszukać na stronie internetowej Krajowej Rady Komorniczej, na stronach internetowych poszczególnych Sądów Rejonowych oraz na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości. Będą tam wskazane nie tylko dane adresowe czy telefoniczne każdego Komornika, ale także obszar jego właściwości.
Skorzystaj z poniższych adresów:
www.gov.pl/web/sprawiedliwosc/znajdz-komornika-sadowego
Którego komornika więc wybrać ?
Egzekucje co do zasady trzeba skierować tam gdzie zamieszkuje lub ma siedzibę Twój dłużnik. Wyjątkiem jest jedynie egzekucja z nieruchomości, w przypadku której kierujemy wniosek do komornika właściwego dla miejsca położenia nieruchomości. Jeśli więc chcesz prowadzić egzekucji z nieruchomości to kierujesz sprawę do Komornika, który ma rewir tam gdzie znajduje się nieruchomość. Jeśli nie chcesz prowadzić egzekucji z nieruchomości, ale z innych składników majątku dłużnika np. wynagrodzenia o pracę albo rachunku bankowego to możesz wybrać komornika z rewiru właściwego dla dłużnika albo dowolnego komornika spoza rewiru, byle tylko jego rewir znajdował się na obszarze sądu apelacyjnego, gdzie dłużnik zamieszkuje lub ma siedzibę. Aby wybrać komornika spoza rewiru, wystarczy we wniosku o wszczęcie egzekucji złożyć oświadczenie, że korzysta się z prawa do wyboru komornika.
W Polsce aktualnie działa 11 Sądów Apelacyjnych, a więc mamy odpowiednio 11 takich obszarów:
Sądu Apelacyjnego w Białymstoku
Sądu Apelacyjnego w Gdańsku
Sądu Apelacyjnego w Lublinie
Sądu Apelacyjnego w Łodzi
Sądu Apelacyjnego w Poznaniu
Sądu Apelacyjnego w Katowicach
Sądu Apelacyjnego w Krakowie
Sądu Apelacyjnego w Szczecinie
Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu
Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie
Sądu Apelacyjnego w Warszawie
Sprawdźmy to w praktyce:
Przykład 1.
Dłużnik mieszka w Katowicach. Wierzyciel chce prowadzić egzekucję z ruchomości, które znajdują się w mieszkaniu dłużnika, wynagrodzenia za pracę, rachunków bankowych. Wniosek może skierować do dowolnego Komornika, którego rewir znajduje się w obszarze Sądu Apelacyjnego w Katowicach. Może to być Komornik z Katowic, ale również z Częstochowy czy Żywca. Nie może to jednak być Komornik z Opola czy Krakowa, bo miasta te podlegają już pod inne apelacje.
Przykład 2.
Dłużnik mieszka w Katowicach. Wierzyciel chce prowadzić egzekucję z nieruchomości, która znajduje się w Żywcu. Wniosek należy skierować do Komornika, którego rewir znajduje się w Żywcu. Wniosku nie można skierować do Katowic, nawet jeśli będzie się chciało prowadzić egzekucję również z innych składników majątku. Rada: Jeśli nie wiesz czy uda się wyegzekwować należność tylko z rachunków bankowych czy wynagrodzenia o pracę to lepiej wybierz komornika z rewiru. Komornik będzie mógł wtedy przeprowadzić czynności terenowe, a Ty nie będziesz musiał pokrywać kosztów dojazdu komornika na czynności poza miejscem jego siedziby.