Jak się zabezpieczyć przed brakiem zapłaty?
Świadczenie pracy na czyjąś rzecz bez zapłaty z góry zawsze opiera się tylko i wyłącznie na zaufaniu i niesie za sobą pewne ryzyko. Ze znanych sposobów zabezpieczania przydaje się zaliczka, zadatek, rozdzielenie płatności na części albo zapłata z góry. Istnieją oczywiście inne metody zabezpieczania płatności (weksle, poddanie się egzekucji, zastaw, poręczenie itp.), ale z punktu widzenia praktyki są to sposoby niepraktykowane w przypadku mniej skomplikowanych stosunków gospodarczych, z uwagi na poziom skomplikowania ich ustanowienia i koszty jakie za sobą niosą.
Najbezpieczniejsze dla zleceniobiorcy jest sformułowanie umowy w taki sposób, że zapłata następuje przed przekazaniem zleceniodawcy dzieła, ale może okazać się, że klient nie chce na takie rozwiązanie się zgodzić. W praktyce więc najczęściej dochodzi do częściowej zapłaty wynagrodzenia przed wykonaniem zlecenia w postaci zapłaty zaliczki lub zadatku. W razie niedojścia do skutku umowy z winy klienta zaliczkę trzeba będzie zwrócić, a zadatek zleceniobiorca będzie mógł zachować.
Strony umowy mogą swobodnie regulować terminy realizacji przedmiotu umowy i kolejność następowania po sobie wydania dzieła, zapłaty. Sposób ukształtowania scenariusza zależy przede wszystkim od stopnia znajomości, elastyczności i zaufania stron. Warto przed nawiązaniem współpracy z nowym klientem sprawdzić czy przypadkiem nie ma złych opinii w internecie i absolutnie zawsze podpisać umowę.
Mój kontrahent zakończył wykonywanie działalności gospodarczej. Jego wpis w CEiDG został wykreślony, nie odbiera korespondencji kierowanej na adres widniejący w rejestrze. Jaki adres wskazać w pozwie? Czy muszę wskazywać adres pozwanego?
Oznaczenie adresu pozwanego jest elementem obligatoryjnym pozwu i jeśli go nie wskażesz, możesz spodziewać się wezwania do uzupełnienia braków formalnych pozwu. Jeśli pozwany nie odbiera korespondencji pod znanym Ci adresem, to w takiej sytuacji również sąd wezwie Cię do uzupełnienia braków formalnych pozwu. Jako powód masz obowiązek wskazać aktualny adres pozwanego, pod którym odbiera on korespondencję.